.

.

Tlenek cynku mikronizowany

Tlenek cynku mikronizowany

Tlenek cynku to naturalnym minerał będący jednocześnie pigmentem. W kosmetyce ma zastosowanie jako naturalny filtr UV, chroni skórę przed skutkami promieniowania słonecznego. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej przyspiesza także gojenie się ran, owrzodzeń i podrażnień, działa antybakteryjnie, ściągająco, pomaga w leczeniu trądziku oraz zmniejsza stany zapalne.

FR-00001500
2025.09
WAGA
  • 30g
  • 50g
  • 100g
  • 500g

INCI:  Zinc Oxide

 

Tlenek cynku to naturalnym minerał będący jednocześnie pigmentem. W kosmetyce ma zastosowanie jako naturalny filtr UV, chroni skórę przed skutkami promieniowania słonecznego. Oprócz ochrony przeciwsłonecznej przyspiesza także gojenie się ran, owrzodzeń i podrażnień, działa antybakteryjnie, ściągająco, pomaga w leczeniu trądziku oraz zmniejsza stany zapalne.

W kosmetyce kolorowej jest stosowany do wybielania produktów kosmetycznych, stanowi dodatek do pudrów i podkładów.

Tlenek cynku praktycznie blokuje całe spektrum UV, odbijając i rozpraszając światło. Kremy z tlenkiem cynku, pełniące funkcję ochrony przed promieniowaniem UV są także przeznaczone do stosowania u małych dzieci oraz osób z wrażliwą skórą, u których chemiczne filtry mogą wywoływać podrażnienia.

Stosowanie tlenku cynku w większych stężeniach (powyżej 20%) pozostawia skórę białą (jest widoczny na skórze) oraz może ją wysuszać. Jedyną wadą tlenku cynku jest konieczność zastosowania go w większym stężeniu, co może rozjaśniać skórę, jednak jest to najbardziej skuteczny i bezpieczny składnik ochronny.

Tlenek cynku można stosować w połączeniu z innymi filtrami lub olejami pochłaniającymi promieniowanie UV (masło shea, olej kokosowy). Oleje posiadają filtr na poziome 4 SPF, dlatego w tym przypadku o tyle mniej dodajemy tlenku cynku.

1% tlenku cynku to filtr około 1,5 SPF.

 

Właściwości:

  • Tlenek cynku nie rozpuszcza się ani w roztworach wodnych, ani w olejowych, jedynie tworzy dyspersje, najlepiej w tłuszczach.

  • Absorbuje promieniowanie UV w szerokim spektrum - aż do 380 nm (UV-A i UV-B), znajduje zastosowanie w produktach przeciwsłonecznych, a także ze względu na wysokie absorbowanie promieniowania UV-A coraz częściej jest wykorzystywany w produktach do codziennego użytku.

  • Aplikowany w produktach zmniejsza odczucie tłustości, skóra nie świeci się. Przy stężeniu do 15%, pozostaje na skórze transparentny.

  • Nietoksyczny i nieuczulający, dlatego polecany w produktach dla dzieci.

  • Bardzo łatwy do zdyspergowania - przy dyspersji w fazie olejowej nie zmienia odczynu fazy wodnej, przy dyspersji w fazie wodnej odczyn rośnie o około 0.5 jednostki pH przy 5% stężeniu filtra.

 

Sposób pakowania:

- plastikowe pojemniki farmaceutyczne

Zastosowanie W kosmetyce: kremy, balsamy, olejki, filtry przeciwsłoneczne, żele, kosmetyki do cery trądzikowej, łojotokowej. Kosmetyki do cery delikatnej i podrażnionej.
Zalecane stężenie Od 1% do 20%.
Przechowywanie W temperaturze pokojowej, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Rozpuszczalność Nierozpuszczalny w wodzie i tłuszczach. W tłuszczach tworzy dyspersję.
Ciężar właściwy 0,5 g/cm3
Filtr 1% tlenku cynku to filtr około 1,5 SPF.
   

 

Produkt został użyty w recepturach:

  1. Balsam pielęgnujący z tlenkiem cynku 10%

  2. Krem z tlenkiem cynku 5% 

  3. Krem z tlenkiem cynku 10%

 

Zobacz także

× Dziękujemy za rejestrację. Do czasu aktywacji przez administratora, Twoje konto będzie nieaktywne.